Kronik Ağrı(3-6 Ay Devam Eden Ağrı)

Akut ağrı vücuttaki herhangi bir rahatsızlığı beyine iletirken, kronik ağrıda ise beynin konturolu dışında kendiliğinden oluşur. Sinir hücreleri ağrı olmayan yerden ağrı sinyalleri gönderebilir. 

Ağrı türlerine göre 3 ayrı grüpta ağrı vardır.

Çevre Ağrı: Sinir sisteminin verdiği ağrı (trigeminusneuralgie)

Santral Ağrı: Sürekli ağrı, beyin kanamasından sonra örneğin

Yansıyan Ağrı: Burada içerideki herhangi bir organdaki problemin deri üzerinde yansıması olarak görülür.

Kronik Ağrı nasıl oluşur?

Sinir hücreleri beyine sürekli ağrı sinyalleri göndererek metabolizmayı değiştirir. Sinir hücresi sürekli uarı gönderirken beyinde gereki uyarıyı artık yapamaz. Bu nedenlede hücre tepki alamadığından sinyal gönderme merkezi oluşturur. Bu hattalı sinyali göndermeyi durdurmak ve ağrı göndermeyi durdurmak gerekir.

Kronik ağrı nasıl anlaşılır?

Ağrının sürekliliği ve eğer ağrının şekli değişir kendi kendine bağımsız hareket etmeye başlarsa o zman kronik ağrıdan bahsedilir. Bu kronik ağrı 3-6 ay gibi bir zaman sürerse o zaman kronik ağrı oluşur. Ağrının temel ortaya çıkışı gibi olmaz veya sürekli devam eder.

Kronik ağrı türleri:

Belağrısı: Belfıtığı veya sinir köklerinin sıkışması gibi

Başağrısı: Migren veya gerginlik başağarısı gibi

Romatizmalı ağrılar: Artirit, fibromiyalji

Nevralji: yüz felçi, zona hastalığı gibi

Ur ağrıları: Beyin uru, kemik urları gibi

Deformasyon ağrıları: Artroz, osteoporoz gibi

Fantom ağrısı:  Amputasyon gibi

Kronik ağrı nasıl teşhis edilir?

Kronik ağrısı olanların %60'ı doktor tedavisi görmektedir. Kronik Ağrı kişiden kişiye ve ağrının türüne göre farklılıklar gösterir ve bazen teşhisi oldukca detaylı bir araştırma sonucu ancak anlaşılabilir. Kronik ağrının tedavisi zaman alan bir tedavidir.

Ağrının teşhisi için

  • Fiziksel muayene
  • Sinirsel muayene
  • Ortopedik araştırma
  • Gerekli olursa beyin tomografisi ve EKG gerekli olabilir.
  • Aidozun teşhisi

Kronik ağrılar nasıl tedavi edilebilir?

Kronik ağrı rahatsızlıkları olan hastaların, çok yönlü olarak sebebi araştırılmalıdır ve hastalığa hangi faktörlerin etki yaptığı vede hangi tür bir kombinasyonlarla tedaviedilebileceği araştırılamalıdır. Kronik ağrının vücut üzerinde yaptığı fiziki ve psikolojik etkileri vede kişinin sosyal çevresi araştırılmalıdır. Kronik ağrılara karşı sürekli ilaçlar kulanılır ve bu ilaçlar rahatsızlığın ağırlığına karşı 4 katogoride elealınır.